Новини

08 Жовт. 2019

Психофізіологічна експертиза відтепер і в відділі навчання ДП «Чорноморський експертно-технічний центр Держпраці»

Зростання інтенсивності професійної діяльності, високий темп роботи, дефіцит часу підвищують вимоги до психофізіологічних якостей працівників сучасних виробництв. Тому працівники, які виконують роботи підвищеної небезпеки, і ті, кому необхідно проводити професійний добір, проходять психофізіологічну експертизу.

Необхідність проведення  психофізіологічної експертизи зазначено в законодавстві України, зокрема, в Законі України «Про охорону працi» вiд 21.11. 2002 № 229 – IV, стаття 5 «Права на охорону працi пiд час укладання трудового договору»), яка передбачає її проведения: « ... Працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров’я. До виконання робiт пiдвищеноi' небезпеки та тих, що потребують професiйного добору, допускаються особи за наявностi висновку психофiзiологiчної· експертизи».

Проведення професійного добору регламентується наказом N263/121 від 23.09.94 Міністерства охорони здоров'я України та Державного комітету України по нагляду за охороною праці «Про затвердження Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі». 

Проведення психофізіологічної експертизи працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору,— новий напрямок роботи відділу навчання ДП «Чорноморський експертно-технічний центр Держпраці».

Професійному добору підлягають працівники, які виконують:

 1. Усі види підземних робіт.
 2. Роботи в кесонах, барокамерах, замкнутих просторах.
 3. Водолазні роботи.
 4. Роботи на висоті, верхолазні роботи, роботи, пов’язані з підйомом на висоту.
 5. Роботи по обслуговуванню діючої електроустановки напругою до і вище 1000 В та виконання в них оперативних переключень, налагоджувальних, монтажних робіт та високовольтних випробувань, роботи під напругою в електроустановках до і вище 1000В, роботи, пов'язані з діючим енергетичним обладнанням.
 6. Роботи, пов'язані із застосуванням вибухових матеріалів, роботи у вибухо- та вогненебезпечних виробництвах.
 7. Роботи, виконання яких передбачає носіння вогнепальної зброї.
 8. Аварійно- рятувальні роботи та роботи по гасінню пожеж.
 9. Роботи, пов'язані з управлінням наземним, підземним, повітряним та водним транспортом.
 10. Роботи, пов'язані з нервово-емоційним напруженням (авіадиспетчери, диспетчери по управлінню рухом залізничного транспорту, оператори енергетичних систем).
 11. Роботи по технічному обслуговуванню і експлуатації компресорних нафтонасосних та газорегуляторних станцій, лінійних систем магістральних нафто – і газопроводів.
 12. Роботи, пов'язані з бурінням , видобутком та переробкою нафти, газу, конденсату та підготовкою їх до транспортування та зберігання.
 13. Роботи, які безпосередньо пов'язані з виробництвом чорних та кольорових металів.

Мета експертизи — за допомогою комп’ютерного тестування виявити такі професійно важливі якості працівника як швидкість реакції, зорову пам’ять, стресостійкість,  можливість орієнтуватися в замкнутому просторі, та багато інших. Результати експертизи дають можливість не лише зробити висновок про допуск до роботи, яка вимагає професійного добору, але й звернути увагу лікарів загального профілю на стан здоров’я працівника, розширити обсяг обстежень та ін.

Програми для психофізіологічної експертизи розроблено та надано ДП «Головний навчально-методичний центр Держпраці».

Результати психофізіологічної експертизи надаються керівникам підприємств, кoмiciї, яка проводить медичний огляд, та лікарям, які роблять відповідні висновки.

Адреса відділу навчання ДП «Чорноморський експертно-технічний центр Держпраці»: просп. Шевченка, 2, каб. 102.

Телефони відділу навчання: (048) 776 06 20, (0482) 32 69 51

 

Прес-служба ДП «ЧЕТЦ»

Останні новини

Види робіт